Pokud vybíráte ochranné pracovní pomůcky pro zaměstnance nebo pro sebe.
1. Ochrana zraku
Začněme u ochranných brýlí. Je to asi první ochranná pomůcka, kterou po základu: bezpečnostní boty, oděv a pracovní rukavice, používáme. Většina lidí si svůj zrak pečlivě chrání, ať už ze zkušenosti nebo z vlastního pudu sebezáchovy.
Vždy je potřeba vybírat na základě vyhodnocení rizik, které jsou na konkrétním pracovišti. V méně náročném prostředí můžou postačit brýle klasicky otevřené, doplněné například o UV filtr. V kovovýrobě jsou už kryté uzavřené brýle nutností. A pro nás, kteří už trochu zapomínáme, se bude hodit k brýlím šňůrka!
Do této kategorie můžeme zahrnout i brýle, masky a obličejové štíty pro svářeče, avšak toto téma je obsáhlé a zaslouží si samostatný článek: “Vše co jste potřebovali vědět o svářecích kuklách.”
Pro kompletní obrázek, jestli jsou brýle vhodné, užíváme evropskou normu, její kategorie si můžete prostudovat zde EN 166
a dále si jistě přečtěte podrobný článek o vybírání ochranných pracovních brýlí.
2. Ochrana sluchu
Zde lze snadno rozlišit dva typy doplňků. Mušlové sluchátka a zátky do uší.
Oboje klasifikuje EN 352. Avšak v praxi se vždy opakuje tentýž problém, a to, že sluchátka (klapky na uši) nebo zátky tlačí. Toto nemusíme zpozorovat ihned, ale po nějaké době 2-3 hodinách, už může být pocit značně nepříjemný. Samozřejmě je důležité, aby jsme byli ochráněni od hluku, dle patřičné úrovně v dB, ale co je to platné, když bychom měli “trpět” například 8 hodin v nevyhovujících sluchátkách. Proto zde vybírejte pečlivě, nebojte se zkusit víc druhů klapek a klidně kvalitnějších. U zátek do uší je to ještě snadnější, jelikož jednorázové zátky, zátky se šňůrkou nebo i s ramínkem, jsou velice levné položky a dříve nebo později najdete ty, které vám budou vyhovovat perfektně.
3. Ochrana hlavy
Při výběru bezpečnostní přilby je nejlepší začít změřením obvodu hlavy, ten se měří přes týl hlavy nad obočí. Helmy mají dnes již standardně nastavitelný obvodový pásek, kterým přilbu doladíme tak, aby moc netáhla, ale musí držet na hlavě pevně, aby se nemohla v krizové situaci sesunout.
Ať už je vaše práce ve skladu,na stavbě nebo výrobě, bezpečnostní přilba by měla splňovat normu EN 397, pak můžete mít jistotu, že vás maximálně chrání.
4. Ochrana dýchacích cest
Při výběru respirátoru, je kupodivu asi nejlepší vzít do ruky jako první kalkulačku, závisí totiž na několika faktorech: jak moc je vzduch ve vašem pracovním prostředí znečištěný, ale také, jak často potřebujete filtraci používat. Pokud často, nebo je to dokonce při vaší práci nezbytnost, tak zvažte, jestli se vám nevyplatí radši investovat do polomasky s výměnnými filtry s delší životností. Ale zpět ke znečistění, zde se opět může uplatnit norma: EN 143. Ta dělí respirátory a filtry přehledně do několika skupin.
5. Ochrana celkově
Probrali jsme teď jednotlivě, jak přistupovat k výběru konkrétních pracovních pomůcek. Pro všechny dohromady platí, že by nám mělo být jejich používání příjemné, aby nikde netlačily nebo svou částí při práci nepřekážely. Také není důvod, abychom si nevybrali ty, které se nám budou líbit vzhledem. V práci trávíme hodně času, tak proč u toho nevypadat dobře. Vybírat je opravdu z čeho, nabídka je široká, od ekonomicky výhodných modelů až po opravdu špičkové pro náročné profesionály.
Ještě jednou se vrátíme k úplnému začátku článku, a to ke zmíněnému základu: bezpečnostní obuv, pracovní oděv a pracovní rukavice. Tak jako se staví dům od základů a nezačíná se střechou, tak je dobré, i v našem případě, vybírat postupně a ne nutně začínat pracovními pomůckami.