Rukavice (Caestus lat.) jako součást garderóby či výzbroje mají místo v naší civilizaci tisíce let, a za tu dobu se mnohokrát proměnily vzhledově, funkčně i materiálem ze kterého se zhotovovali. V následujících odstavcích projdeme od počátků rukavic a jejich ochranné funkci, pozdější módní vlně, transformaci ve výrobě, až zpět k ochranné funkci v pracovním procesu, specializaci a využití ve sportech a volnočasových aktivitách.
Rukavice, v jednoduchosti ochrana ruky členěná na sekce pro jednotlivé prsty a palec, někdy s krytím i přes zápěstí až celé předloktí, nebo dokonce celou paži. Lze sem zahrnout i rukavice takzvaně bezprsté, které mají na konci jednotlivých prstů otvor tak, že je jeden či více článků prstů obnaženo.
V hrobce egyptského krále Tutanchámona z období 14.stol př.n.l byly nalezeny dobře padnoucí lněné rukavice se stahovací šňůrkou okolo zápěstí. Při studiu
starověkého Řecka a latinské literatury narazíme na mnoho zmínek ohledně rukavic. Středověká šlechta a preláti nosili rukavice ušité z různých látek či kůže, často bohatě zdobené drahokamy a prošíváním. Během 14 století bylo nošení rukavic výsadou téměř pouze mužskou, a to v nejvyšších vrstvách společnosti, tak to setrvávalo až do 16. stoletní, kdy se Kateřina Medicejská (de Medici) zasadila o to, že se z nich stala ženská módní záležitost. Poté se na zlomku 17. století poprvé objevily rukavice šité z jemné kozinkové kůže.
Když v roce 1834, ve Francii vynalezl Xavier Jouvin první řezací lis umožňující přesně padnoucí tvary, tak tím přeměnil starobylé řemeslo ruční tvorby rukavic na sériovou výrobu. Nejstarší osvědčená useň je kozinka na výrobu jemných šněrovacích rukavic a dámských rukaviček, avšak v moderním průmyslu se využívá i jiných druhů usně jako je jěhněčina, ovčí kůže, cabretta -kůže ze srstnatých ovcí, vepřovina, jelenice, koňská useň a řada dalších.
Koženou rukavici tvoří běžně osm dílů: dlaň a hřbet (jeden díl), palec, tři tzv. fourchety (úzké proužky kůže které utváří boky prstů) a tři dílky diamantového tvaru(dále štěpy), vložené zespodu mezi prsty. Při vyřezávání lze udělat ručně jeden obdélníkový pás kůže, poté se doodřezávají proužky k docílení požadovaného vzoru, a nebo se řeže několik pásů
zároveň pokud se pracuje na ostrém a zatíženém vykrajovacím lisu. Tělo rukavice se uzavře obšitím od zadní strany hřbetu až ke špičce malíčku. V dalším kroku se velice opatrně postupuje k palcům, štěpům pod prsty a naposledy forchety vidličkového tvaru. Přestože se některé části stehují ručně, většina je dělaná strojem, tak, že výsledek budí dojem celkové ruční práce. Jako poslední krok se rukavice zvlhčí a napasuje se na vyhřívaný kovový model ruky, kde dostane svůj finální tvar, před tím než se ještě na závěr vyleští.
Historicky byly látkové rukavice tkané, v současnosti se používá pletená textilie. Ještě před 2.sv válkou bylo velice oblíbené i hedvábí, ale nyní se rukavicové odvětví spoléhá převážně na bavlněná a uměle vytvořená vlákna jako je rayon(umělé hedvábí čili viskóza) nebo nylon. Čtverce o velikosti dané rukavice, z již hotové látky se naskládají vždy vrchní stranou k sobě -tím se vykrojí zároveň na pravou i levou ruku. Skrze takto nachystanou dlouhou řadu vrstev je tlačena naostřená forma. Poté, když se vyříznutá rukavice sešije dohromady a přehne se, tak se mezi jednotlivé prsty všívají trojúhelníkové klíny, které se předtím zvlášť vykrojily. Palce se též vykrajují a připevňují v dalším samostatném kroku. U prstů se docílí válcového tvaru švy. Stejně jako kožené rukavice, se i látkové rukavice sešívají na elektricky vyhřívaných ocelových formách ve tvaru ruky. Rukavice z vlny, syntetického vlákna nebo bavlněné příze lze uplést na pletacím stroji včetně i beze švů a jejich kvalita, design, barvy či druhy úpletů si nezavdají se skvěle ručně upletenými rukavicemi. Šité či skládané rukavice se nejdříve prošijí lemem naplocho přeložené vedle sebe tak, aby do sebe zapadly patřičné dílce, až po obrácení se obšijí, tak aby se uzavřela celá ruka. Bezešvé rukavice lze také sešít celé, pouze za použití klasického šicího stroje, nebo lze splést hřbet s dlaní na okrouhlém pletacím stroji, a poté úplet opatrně přenést a pokračovat na plochém pletacím stroji.
Ochranné rukavice byly vyvinuty pro nesčetně mnoho speciálních účelů. Pracovníci v laboratořích a lékařství používají tenké gumové či latexové rukavice (poprvé vyrobeny již v roce 1890), zatímco pří práci na vedení s vysokým napětím se používají rukavice z gumy co nejsilnější. Proti popáleninám se uplatnily rukavice obsahující azbest a také rukavice ze silnějšího úpletu obsahující kevlarová vlákna. Pracovní rukavice z flanelové tkaniny, které jsou povrstvené namočením do polyvinylu ochraňují proti vyšší teplotě, jsou neprostupné většinou tekutin, kyselin, alkálií, průmyslovým olejům a mastnotám a dalším chemikáliím. Ochranné svářečské rukavice se používají již od konce 19. století, kdy bylo ve Francii vynalezeno svařování elektrickým obloukem. Pro ochranu proti rentgenovému záření se používají zase rukavice impregnované vrstvou olova.
Průmyslová výroba latexových rukavic zahrnuje komplexní proces, na který se můžete podívat v tomto videu.
(komentář v angličtině)
Účastníci mnoho sportovních odvětví využívají rukavice buď k ochraně a nebo zlepšení úchopu. Speciální kožená rukavice pomáhá chytačům v baseballu, takzvaná lapačka je zase určená k chytání puku v ledním hokeji, fotbalovým brankářům, hráčům kriketu a dalších sportech s rychle se pohybujícími projektily pomáhají obsáhnout větší plochu protože jsou o několik čísel větší než je samotná ruka. Boxerské rukavice naopak chrání protivníka před ošklivými tržnými ránami. Potápěči rozlišují hned dva hlavní druhy rukavic, jedny jsou součástí tzv. mokrého obleku z neoprénu, a tzv. suchého potápěčského obleku, které se šroubují přes závit a dovnitř nepropustí žádnou vodu. V ostatních sportech jako je golf, cyklistika, motokros či kulturistika se využívá syntetických rukavic, které vylepšují úchop a zpevňují zápěstí.
A to nejzajímavější nakonec: zde si můžete prohlédnout vesmírnou technologii, nově vyvinuté rukavice,jako součást funkčního prototypu skafandru společnosti SpaceX, kterou založil Elon Musk. Svým způsobem je lze nazvat nejzajímavější pracovní rukavice na světě!